ANASAYFA BİYOGRAFİ KİTAPLAR YAZILAR BİLDİRİLER RÖPORTAJLAR KÜTÜPHANE İLETİŞİM
        Detaylı Arama

Facebook'ta Paylaş

Ermeni Mes'elesinde Riskli Adımlar: I
Durmuş Hocaoğlu

Yeniçağ Gazetesi / 20.11.2006
Murat Belge'nin gözlerinde ümit ışıkları parıldamış: "Bu sefer galiba bu iş olacak" demek istiyor ["Ermeni Konusunda Değişim"., Radikal., 17.11.2006, Cuma., s.9]. Neymiş tamam olacak "bu iş" derseniz... ne diyeceğinizi biliyorum: Bay Belge Türklerin ve Türkiye'nin hayrına rüya gör(e)meyeceğine göre mutlaka Ermeni mes'elesidir; hem de en olumsuz şekliyle. Evet, aynen öyle. Aynen öyle, çünkü müşarinünileyhin serencamını hiç bilmeyenler bile "Ermeni kıyımı" diye başlayan bir yazının akabinde nelerin geleceğini kestirmezlik edemez. Biraz açalım. Şöyle diyor Bay Belge, bu hafta Milliyet'te yayınlanan bir habere atfen, hulasa olarak: Türkiye, Ermeni mes'elesinde ısrarla takip etmiş olduğu "inkar" politikasının hiçbir işe yaramadığını çoktan görmüş bulunuyor; ancak, bugüne kadar en fazla ehemmiyet verilen husus, Amerika'nın da bu mevzuda Türkiye aleyhinde kesin bir tavır koyması idi ve bu da Başkan'ın şahsi teşebbüsleriyle her defasında zor bela da olsa önlemişti. Fakat, nihayetinde son seçimde Temsilciler Meclisi'nde dengelerin Demokratlar lehine değişmesiyle Amerika'nın da güvenilir olmaktan çıkması, Hükumet'i harekete geçirmeye zorlamış olmalı. Yani sevimli prensesimiz Elif Şafak'ın harikulade tabiriyle "inkar duvarındaki çatlak" büyüdü ve artık o malum ve maruf "inkar" politikasının sonuna geldik demek istiyor Bay Belge; ama yine de "'Politika değişikliği'ni anlatan bir haberde Şükrü Elekdağ adının önemle geçiyor olması, bir değişiklik olmadığının göstergesi olabilir" diyerek, bir ihtimal payı koyuyor. Çünkü, milli refleksleri olan herkes gibi Sayın Şükrü Elekdağ da muhteremi rahatsız ediyor. Vakıa, muhterem, meclislerin bu gibi mevzularda kanun çıkarmasını prensip itibariyle doğru bulmadığını belirterek ilim adamlığı vasfını bihakkın ibraz ediyor, doğrusu; ama yine de, "öyle yaparsanız hakkederseniz" demek istiyor; siz misiniz inkar eden, eh o zaman kanun da çıkar, her şey de mübah olur. Böylelikle, muhtemelen şimdiye kadar sergilenen, yok Mavi Kitap yalandır, yok şu, yok bu kabilinden "Türk tavırları" da – Bay Belge'nin Türk ism-i şerifini her vakitki gibi bu defa da tükürürcesine telaffuz ettiğine dikkat edile – artık terkedilecek çok şükür. Esasen üstada nazaran, işbu "politika değişikliği', aslında, yıllar ve yıllar önce yapılacak, daha doğrusu, bu 'politika' hiçbir zaman benimsenmeyecekti".
 
Gayet tabii canım; hatta yıllar ve yıllardan da önce yapılmalıydı; hiç olmazsa, mesela Ermeni taleplerini daha bir asır önce gönül rızasıyla emir telakki ederek ve "baş üstüne" diyerek anında karşılamak gibi. Her neyse, olan oldu; bari bundan sonra şu banal "Türk tavırları"nı terkedelim de dünyada adamdan sayılalım.
 
 
***
 
Bay Belge'yi ciddiye almayalım demeyiniz; şahsı ve şahsiyeti ne olursa olsun, alalım; çünkü adamcağızın belirli bir te'sir sahası var.
 
Ama şimdi mevzuu Bay Belge'den haberin kendisine aktaralım kısaca.
 
Gerçekten de bu Perşembe günü Milliyet'te neşrolunan "Ermeni Hamlesi" başlıklı haberde, Hükumet'in yeni bir açılıma hazırlandığı bildiriliyor. "Türkiye'nin, Ermeni soykırımı iddialarına karşılık uluslararası tarihçilerden oluşacak bir tarih komisyonu kurulması önerisinin ardından, çok önemli bir hamle daha yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı" diye başlayan haber, "Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, soykırım iddialarını uluslararası yargıya taşıyabileceklerini açıkladı. TBMM'de Plan-Bütçe Komisyonu'nda dün Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, Ermenilerin iddialarının meşruiyet kazanmasını önlemek için Türkiye'nin "uluslararası tahkim" yoluna başvurmasını önerdi" şeklinde devam ediyor.
 
Sayın Elekdağ'ın gerekçesi şöyle:
 
"Türkiye, 1915 olaylarının BM Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi hükümleri uyarınca değerlendirilmesini kabul edeceğini açıklamalı ve bu amaçla uluslararası tahkim yoluna başvurulmasını önermelidir. Ermeniler bunu reddecektir, ancak bu açıklama Türkiye'nin moral ve hukuksal haklılığının göstergesi olacak, sorunun Türkiye'ye karşı siyasi istismarını büyük ölçüde kısıtlayacaktır."
 
İlk bakışta çok sağlam görünen bir mantığı var bu gerekçenin; ama "ilk bakış" her zaman yanıltıcı olablir. Biraz üzerinde durmakta fayda var.
Yazıyı PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız. [ Boyutu: 207,66 KB ]
BU DİZİDEKİ YAZILAR
Ermeni Mes'elesinde Riskli Adımlar: I
Ermeni Mes'elesinde Riskli Adımlar: II
Ermeni Mes'elesinde Riskli Adımlar: III
Copyright ©2006-2019, Durmuş Hocaoğlu

Sitede yayınlanmakta olan yazılar kaynak göstermek şartıyla kullanılabilir.

Anasayfa  |  Biyografi  |  Kitaplar  |  Yazılar
Bildiriler  |  Röportajlar  |  İletişim